Pravidelné domácí cvičení jógy může sice pro někoho znamenat jistou dávku sebezapření, ale i ono má své nesporné výhody.
Setkávám se tak s nemalým množstvím lidí, kteří jógu cvičí zásadně doma a na veřejné (skupinové) lekce z různých důvodů téměř nechodí.
Sama jsem zastáncem toho názoru, že je dobré oba způsoby kombinovat. Každý z nich totiž poskytuje něco, co ten druhý prostě nemá a ani mít nemůže…
Pro domácí cvičení si můžete zvolit takovou část dne, kdy budete mít prostor pro sebe a daná doba bude svědčit i Vašemu tělu. Pro někoho to může být brzy ráno a pro jiného třeba v podvečer nebo večer. Rad existuje mnoho, ale já doporučuji, abyste si vyzkoušeli, co vyhovuje právě Vám.
Pro vytvoření návyku pravidelné pohybové aktivity je pak dobré zvolenou dobu co nejvíce dodržovat.
Samozřejmostí je také to, že u domácího cvičení bezesporu ušetříte čas, který byste jinak strávili na cestě do studia či fitka.
Doma se nemusíte bát, že Vás při cvičení bude někdo posuzovat nebo snad i kritizovat. Zdá se mi, že právě toto je jedna z velkých překážek mnoha začátečníků, kteří se pak třeba ani neodváží na skupinové lekce.
Doma máte bezpečný prostor být sami sebou.
Pokud cvičíte podle videí, pak si můžete sami zvolit náročnost či délku lekce. Je přirozené, že některé dny máme energie více a jindy zase méně. Ve studiu je potřeba se přizpůsobit lektorovi, který mnohdy lekce volí s ohledem na skladbu účastníků. Doma však můžete vybírat dle Vašeho aktuálního rozpoložení.
I prostředí k domácí praxi si můžete upravit podle sebe. Výběr hudby, osvětlení, vůně nebo místa ke cvičení je tak čistě na Vás a možnostech Vaší domácnosti.
Domácí jógování se tím stane relaxační aktivitou, na kterou se budete těšit.
Za největší výhodu domácího cvičení považuji právě dostatečný prostor pro napojení se na své tělo. Během veřejných lekcí se totiž celá skupina víceméně musí přizpůsobit tempu lektora.
Jestli cvičíte podle videí nebo máte svoji vlastní sestavu, pak můžete kdykoliv zpomalit (video stopnout) a dopřát si prostor pro nejrůznější korekce nebo jen pro možnost vychutnat si pocit z dané pozice.
Toto je důležitá schopnost, kterou bychom se měli snažit při cvičení rozvíjet – vnímat své tělo a pocity z něj. Učíme se tím totiž pracovat s našimi hranicemi nejen na fyzické úrovni, ale také na té psychické. Zjišťujeme, co nám dělá dobře a co nikoliv. Tím pak přirozeněji můžeme cvičení modifikovat a nejdeme přes bolest.
Nepotřebujeme kvanta rad, jak máme cvičit. Postačí nám pár kvalitních informací a napojení se na naše vlastní tělo, které nás za normálních okolností povede.
Domácí praxe jógy tak může představovat bezpečný prostor pro práci s naším tělem, ale i myslí. Dokáže skvěle doplnit pravidelné návštěvy skupinových lekcí a tím rozšířit naše praktické zkušenosti. Záleží ale samozřejmě i na kvalitě videí, dle kterých cvičíme.
Další rady k výběru videí naleznete právě zde: JAK VYBRAT JÓGOVÉ VIDEO