Strava a regenerace našeho těla

Zdá se Vám občas také, že se Vaše zdravotní potíže nějak vlečou a Vy ne a ne se z těch bolestí těla konečně dostat? Třeba i chodíte na fyzioterapii, pravidelně cvičíte, ale efekt je malý… A uvažovali jste někdy nad tím, že podíl na vině může mít i nerovnováha vnitřního prostředí Vašeho těla díky nevhodné stravě?

O tom, jak proces trávení a stav vnitřní rovnováhy našeho těla ovlivňuje jeho regeneraci, jsem si povídala se skvělou celostní farmaceutkou Mgr. Markétou Tomanovou.

Pokud chceme podpořit regeneraci našeho těla, pak mu také musíme dopřát optimální podmínky. Proč je v tomto ohledu důležité hlídat stav vnitřního prostředí? Co to vlastně je „překyselení“ organismu a jak ovlivňuje proces regenerace?

Téma „překyselení organismu“ je dost diskutované a taky dost kontroverzní. Co odborník to jiný názor. Pojďme se na to podívat z chemického hlediska. Aby naše tělo mohlo správně fungovat, udržuje si stabilní vnitřní prostředí. To se nazývá acidobazická rovnováha – rovnováha mezi kyselinami a zásadami.

Pokud se tato rovnováha naruší např. nevhodnou stravou, nepřiměřeným pohybem nebo dokonce i špatným dýcháním, může se vnitřní prostředí také změnit. A to s sebou nese i hromadu zdravotních problémů.

Když se tělo snaží samoopravnými procesy rovnováhu opět obnovit, je jasné, že už na regeneraci žádná energie nezbude. Pokud nedopřejeme tělu rovnováhu, nemůžeme čekat, že nám dopřeje regeneraci.

Jakým konkrétním potravinám či jejich kombinacím se v případě nerovnováhy vnitřního prostředí raději vyhýbat (omezovat)? A co naše typicky české stravování (hodně pečiva, uzenin, sýrů nebo cukru)?

Určitě je důležité snížit příjem kyselinotvorných potravin, a to jsou přesně ty, na které se ptáš – cukr, pečivo, maso, vejce, sýry, sladkosti, chipsy atd. a naopak zvýšit příjem zásadotvorných potravin – ovoce a zelenina, luštěniny, bylinky atd. Určitě to každý z nás zná, že se úplně jinak cítíme, když celý den jen mlsáme tzv. blbosti a nebo když do svého jídelníčku zařadíme hodně zeleniny, ořechů, bylinek atd.

Celkově je důležité ze stravy vyřadit vysoce zpracované potraviny -polotovary, fastfood, potraviny s vysokým obsahem soli a cukru.

Na našem typicky českém stravování nevidím nic tak špatného, když se k němu přidá víc zeleniny a fermentovaných potravin. Vždyť naši předkové se také tak stravovali. Základ je všeho s mírou. Používat zdravý selský rozum a pravidlo 80:20. To znamená, že z 80% se stravujeme kvalitně i vyváženě a z 20% si můžeme dopřát nějakou tu sladkost nebo cokoliv, co zrovna se zdravou stravou moc společného nemá.

Jak konkrétně a kterými potravinami (případně doplňky) můžeme podporovat zásaditost našeho vnitřního prostředí?

Základ je kvalitní, vyvážená a pestrá strava, bohatá na zeleninu, vlákninu a kvalitní oleje jako zdroje omega-3 mastných kyselin. Jako číslo jedna se musíme soustředit na naše střevo. Vhodné je i doplnění bazických minerálů jako jsou vápník, hořčík, draslík, neslazené bylinkové čaje a bazické koupele.

Bazické koupele jsou super doplněk. Zvyšují pH vody a tím dochází díky osmotickému tlaku vylučování kyselin přes kůži z těla ven. Patří sem soli bazických minerálů, např. epsomská sůl, soda, sůl, mořská sůl atd. a jejich různé kombinace.

Více se o stravování, detoxikaci, střevním mikrobiomu a dalších tématech dočtete na stránkách Markéty tady: www.marketatomanova.com

Martina Závišková
Mojí profesí je probouzet v lidech zájem o vnímání vlastních pohybových návyků a rozkrývat příčiny jejich zdravotních potíží prostřednictvím pozorování těla, pohybu a emocí. Jsem fyzioterapeut a pracuji také jako certifikovaný lektor jógy. Ve své bakalářské a diplomové práci jsem se věnovala psychosomatickým souvislostem v pohybovém aparátu a od té doby mě toto téma nepřestává fascinovat. Více informací o mně zjistíte zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.