Jak vytrvat při cvičení

Ať už jste se rozhodli začít cvičit nebo začít opět cvičit, na své cestě se zřejmě setkáte s různými překážkami – nedostatek času, pokles nadšení, únava, nemoc… A snad nejzáludnějším vnitřním kritikem, který Vám bude našeptávat, že to cvičení stejně nemá cenu a v brzké době to jistojistě položíte.

Zásadní pro překonání těchto překážek je vytrvalost spojená s trpělivostí.

Vytrvalost i trpělivost

Každé malé dítě musí mít právě tyto vlastnosti, pokud se chce naučit jednou chodit. A i Vy (předpokládám, že určitě chodíte:)) máte tyto vlastnosti ukryté někde v sobě. Jen je třeba je najít a vynést na povrch.

Dítě má přirozený cíl – chce samo prozkoumat své okolí. Nedává si za úkol uběhnout maraton a ani ještě nemá vnitřního kritika, který by mu řekl, že je hloupé, když stále padá… A trvá mu to většinou více jak rok, než se chodit naučí.

Pohyb mu tak přináší volnost, svobodu a dobrý pocit, že vše potřebné zvládá samo. Vyhledává ho pak stále znovu a znovu.

Pozdrav slunci jako symbolika trpělivosti

Pozdrav slunci, který velmi ráda cvičím pro jeho jednoduchost a časovou nenáročnost, je toho skvělou symbolikou. Mnohé pozice z něj totiž dítě zaujímá na své cestě za chůzí zcela přirozeně.

Ta nejúčinnější motivace

Když jsem se ptala na motivaci svých klientek, které chodí opravdu pravidelně cvičit, shodly se na tomtéž. Dobrý pocit ve svém těle, více psychické pohody a hlavně cesta, kterou již urazily. To jejich hlavní motivace k pravidelnému pohybu.

Také od doby, co pravidelně cvičí, je už netrápí bolesti zad. A to i když cvičení třeba na nějakou dobu z různých důvodů vynechají. Je úžasné pozorovat tyto změny!

Více než na cíl se soustředí na samotnou cestu.

Praktické tipy pro Vaši motivaci:

  • Zaměřujte se na pocity ve svém těle po cvičení (pokud máte vhodnou pohybovou aktivitu, pak byste se po cvičení měli cítit opravdu dobře). Tyto pocity si pojmenujte nebo si je klidně zapište. A pak se k nim pravidelně vracejte, když máte mnoho práce nebo se Vám do cvičení nechce. Stačí, když si tyto pocity opět navodíte pouhou představou cvičení.
  • Stanovte si svůj motivační cíl, ale soustřeďte se více na samotnou cestu. Každý den udělejte klidně i malý krůček (např. 10-15 minutek cvičení, přidejte se do skupiny podobně naladěných lidí, sledujte na sociálních sítích lidi, kteří Vás budou k pohybu motivovat) a poznačte si to do diáře. Koncem týdne si pak diář přečtěte a zhodnoťte svoji cestu. Pokud tam bude alespoň jeden krok, pak kráčíte ke svému cíli.
Martina Závišková
Mojí profesí je probouzet v lidech zájem o vnímání vlastních pohybových návyků a rozkrývat příčiny jejich zdravotních potíží prostřednictvím pozorování těla, pohybu a emocí. Jsem fyzioterapeut a pracuji také jako certifikovaný lektor jógy. Ve své bakalářské a diplomové práci jsem se věnovala psychosomatickým souvislostem v pohybovém aparátu a od té doby mě toto téma nepřestává fascinovat. Více informací o mně zjistíte zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.