To jsou naše nejčastější myšlenky či věty v okamžiku, kdy nás zasáhne nějaká stresující událost. Ta může mít mnoho podob. Někdo nerespektuje nás a naše potřeby. Někdo nás řádně zkritizuje. Někdo hodně zraní naše city. Někdo nebo něco nás zklame…
Nebo nás trápí starosti ohledně budoucnosti. Pocity, že jsme na vše sami. Musíme učinit nějaké důležité rozhodnutí a máme z toho strach…
Naše hlava, ale i náš nervový systém je zahlcen. Nedokážeme se na nic dobře soustředit a mnohé činnosti nebo práce se nám přestávají dařit.
Co s tím? Jak znovu nastolit klid? Co se to s námi vlastně děje? Zacyklili jsme se v myšlenkách a následných pocitech, které se s nimi pojí.
„Žádný problém nemůže být vyřešen na stejné úrovni myšlení, která jej stvořila. “
(A. Einstein)
Jakoby Einstein (krom kvantové fyziky) něco tušil také o tom, jak funguje náš nervový systém. A právě to, v jakých souvislostech pracuje náš nervový systém potřebujeme pochopit (nebo prostě jen přirozeně zažít), abychom našli cestu z bludného kruhu ven.
Už víme, že problém většinou nevyřešíme tím, že na něj budeme stále myslet. V okamžiku, kdy naše tělo prožívá stres, máme přirozeně velmi zúžené zorné pole a nedokážeme tak dobře držet odstup od dané události. Jakoby se celý náš život smrskl jen k problému, který řešíme!
Naše myšlenky zaměřené na stresující událost ovlivňují celé naše tělo – mění se nám dech, tepová frekvence, zvyšuje se napětí svalů. A to není všechno. Také emoce prožíváme v různých částech našeho těla, a to každý z nás zcela individuálně. Tělo tak odráží naši mysl.
Ve stresových okamžicích reaguje naše tělo zcela automaticky – podvědomě. Uklidnit náš nervový systém z vědomé úrovně je tedy poměrně těžké a nejspíš už to zažil každý z nás. Věty typu: „Nic si z toho nedělej!“ „Nejde o život!“ „Řešení se určitě najde.“ PROČ NÁS ALE TATO TVRZENÍ MOC NEUKLIDNÍ?
Výše uvedené věty mají za cíl uklidnit pouze naši hlavu. Ve skutečnosti je rozrušené celé tělo. Náš nervový systém v těchto okamžicích ale můžeme uklidnit, jen se to neděje z vědomé úrovně. Komunikovat totiž musíme hlavně s našim podvědomím. A to lze cestou skrze tělo a emoce.
Přesný návod „jak na to“ nabízí technika Emotion Aid, která vychází z principů celosvětově rozšířeného Somatického prožívání (přístup k traumatu využívající uvědomování si vlastního těla).
Jedná se o metodu, která obsahuje 5 jednoduchých kroků pro zklidnění, seberegulaci a první pomoc při stresové situaci. Díky nástrojům vycházejícím z nejnovějších neurofyziologických výzkumů mozku se můžeme s touto metodou naučit, jak efektivně zacházet se stresem, předcházet úzkostem, syndromu vyhoření či traumatu. Od roku 2008 Izraelský institut vyškolil již tisíce odborníků (nejen v oblasti medicíny) po celém světě.
„Stejně jako svaly, můžeme posilovat náš nervový systém, aby byl odolnější.“
Jak jsem se já sama přesvědčila o účinnosti této metody i konkrétní referenci jedné z mých klientek najdete TADY. Více o konzultacích TADY. Odkaz na stránky metody Emotion Aid v ČR pak TADY.