Co nás brzdí ve cvičení?

Slovo cvičení má nemálo z nás spojeno s nějakou povinností, drilem, neustálým sebezdokonalováním, dosahováním konkrétních a někdy i těžko splnitelných cílů nebo také s něčím, co by se prostě mělo…

Taková naše nastavení však ovlivňují samotný pohyb i jeho kvalitu a tím se určitým způsobem vpisují i do našeho těla. A především, vytváří v těle napětí. Cvičení pak nebývá příliš efektivní a dostavují se i pocity zklamání či nejrůznější potíže včetně těch zdravotních.

Radost z pohybu je jedním z nejspolehlivějších motivátorů k pravidelné pohybové aktivitě. A co nám vlastně nejčastěji brání v tom, si pohyb skutečně užít? Pojďme se nyní podívat na hlavní „brzdy“ našeho cvičení.

Brzdy ve cvičení

Mysl

Mnohdy si své myšlenky i starosti bereme s sebou do nejrůznějších činností běžného dne a ani pohyb nebývá výjimkou. Pracujeme, i když nejsme zrovna v práci. Uklízíme domácnost a plánujeme, co vše se ještě musí udělat, i když zrovna sedíme třeba u kafíčka.

Ne vždy tak vnímáme chuť kávy, kterou jsme takto vypili a s pohybem je to pak velmi podobné.

Čas

Ať už chodíme do práce, pečujeme o rodinu nebo obojí, času není nazbyt. Najít si pak prostor na cvičení a udržet pravidelnost může být pro někoho téměř nesplnitelný úkol.

Rozhodně pak tomuto problému nepomáhá ani „mýtus jedné hodiny“. Nazvala jsem ho tak proto, že jsem díky nejrůznějším rozhovorům se svými pacienty a klienty zjistila, že jednou velkou brzdou je jejich očekávání.

Očekávání toho, že „správné“ cvičení má trvat hodinu nebo minimálně 30 minut. Jinak to prý nemá cenu…

Bolest a strach

Bolest je vjem, který nám může výrazně snižovat radost z pohybu a někdy přivést k bodu, kdy se rozhodneme raději se cvičením skoncovat. Mnoho lidí se přirozeně bojí toho, zda cvičí správně (zvláště pak, když si cvičí doma sami). Právě bolest bývá dost výrazným signálem, že je třeba něco změnit.

Někdy jen techniku provádění daného cviku. Jindy je potřeba přejít na lehčí variantu daného cviku, protože svalstvo (převážně náš stabilizační systém) se v dané pozici/pohybu nemusí zapojovat správně.

Únava

Po celodenním shonu je přirozené, že se dostavuje únava. To poslední, na co máme chuť, je jít cvičit…

Spánek je stejně důležitá potřeba našeho těla jako jídlo. Pokud máte malé děti, náročnou práci nebo je kvalita či kvantita Vašeho spánku nějak narušena, pak nemá smysl se v daný okamžik přemáhat cvičením. Je potřeba zvolit jinou strategii

A jak na brzdy ve cvičení?

Jak efektivně pracovat s nejrůznějšími „brzdami“ ve cvičení a pohyb si pak skutečně užívat, se zdarma dozvíte na tomto webináři: NECVIČTE. ZJISTĚTE, JAK SI POHYB UŽÍT, ABY VÝSLEDKY PŘIŠLY SAMY…

Těším se na Vás.

Martina

Martina Závišková
Mojí profesí je probouzet v lidech zájem o vnímání vlastních pohybových návyků a rozkrývat příčiny jejich zdravotních potíží prostřednictvím pozorování těla, pohybu a emocí. Jsem fyzioterapeut a pracuji také jako certifikovaný lektor jógy. Ve své bakalářské a diplomové práci jsem se věnovala psychosomatickým souvislostem v pohybovém aparátu a od té doby mě toto téma nepřestává fascinovat. Více informací o mně zjistíte zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.