Vysvětlit slovy, co je to mindfulness (česky všímavost), není zas až tak jednoduché. Spíše nežli slova, ji vystihují prožitky. Mindfulness totiž představuje určitý způsob bytí.
Po světě ji hojně rozšířil americký profesor J. Kabat-Zinn, který mindfulness začal s mnoha úspěchy aplikovat i v medicíně. Definuje všímavost jako neposuzující uvědomování každého okamžiku.
Pro mě osobně je takovým univerzálním návodem na spokojenější život, který se díky ní stává mnohem intenzivnějším.
Život se díky mindfulness stává intenzivnější.
Tady mě napadá jeden příběh, který krásně manifestuje to, co všímavost přináší…
Byli jsme tenkrát na celodenním výletě běžkovat. Počasí nám přálo, a tak jsem si celý výlet užívala. Nadšení ale začalo brzy poté, co jsem se dozvěděla, že jsme se ztratili, jaksi opadat.
Někde jsme sjeli z cesty a nemohli se na ni ani po delší době napojit. Slunce začalo pomalinku klesat k obzoru a v dáli byl cítit večer. Světla postupně ubývalo a mně přímo úměrně k tomu napadaly nejrůznější myšlenky plné obav, které se střídaly se vztekem.
Začala jsem přemítat, analyzovala a hořekovala nad situací, do které jsme se (samozřejmě ne mojí vinou) dostali. Cítila jsem také přibývající únavu celého těla a tempo, kterým jsem se pohybovala k nejasnému cíli, klesalo.
Byla jsem tak vtažená do všech možných příběhů v mé hlavě, že jsem úplně zapomněla na to, proč jsem vlastně vyrážela na ty běžky – užívat si krásu přírody a radost z pohybu.
Až slunce, které mi při západu svými posledními paprsky oslnilo oči, mě „probudilo“ zpět do přítomného okamžiku. Spatřila jsem tak překrásný západ slunce v zasněžené krajině. V ten okamžik mi došlo, že jsem díky přemítání o budoucnosti ztratila přítomnost, která se odehrávala všude kolem mě.
Kolik asi bylo dalších zajímavých míst a scenérií, kterých jsem si ani nevšimla? O co všechno jsem přišla?
Hned po západu slunce jsme se napojili na naši cestu a těsně před setměním dorazili bez potíží k našemu autu…
Krásná ukázka toho, jak mnoho věcí nemáme a ani nemůžeme mít pod svojí kontrolou.
Všímavost dává návod na to, jak pouštět kontrolu nad nekontrolovatelnými událostmi našeho života. Tím také výrazně redukuje napětí a stres v těle, což má velké pozitivní dopady na zdraví a spokojenost člověka.
J. Kabat-Zinn založil Kliniku snižování stresu, kde aplikuje s úspěchy svůj program Snižování stresu pomocí všímavosti. Mnoho vědeckých studií potvrzuje fakt, že mindfulness má velkou moc ovlivňovat fyzický i psychický stav člověka.
Na závěr přidávám ještě jeden silný citát z knihy Život samá pohroma (J. Kabat-Zinn):
„Ano, některé okamžiky jsem uměla prožít, ale kdybych tím vším měla projít znovu, prožila bych jich víc. Vlastně bych se snažila nemít nic jiného. Jen ty okamžiky, jeden po druhém, místo abych žila v budoucnosti.“ Nadine Stair, 85 let.
Myslím, že tyto věty krásně vystihují to, co mindfulness přináší do života všem, kteří ji praktikují.