Jak jsem našla inspiraci i v nelehké situaci

Můj obdiv mají všichni ti, kteří v této obtížné situaci zapříčiněné výskytem koronaviru, pomáhají. Ať už jsou to zdravotníci, kteří pracují téměř nepřetržitě celý den, nebo dobrovolníci, kteří nosí seniorům a dalším potřebným nákupy či léky.

Mnoho lidí, kteří zůstali „uvěznění“ doma, ale pomáhá také. Například šijí roušky. A někteří si hledají další způsoby, kterými jsou užiteční pro druhé.

Jak mohu být prospěšná?

I já jsem tedy začala uvažovat na tím, jak se mohu do pomoci zapojit. To, čemu se věnuji ve svém volném čase i profesi nejvíce, se týká nás všech. Je to pohyb, tělo a lidská psychika. Jak ale tato témata nejlépe propojit s dnešní situací, a ještě tím i někomu pomoci? Nějakou dobu mi to vrtalo hlavou…

Inspirativní zprávy

Pak ale přišla nečekaná inspirace, a to kupodivu od epidemiologa! Když jsem sledovala asi před 2 týdny jeho projev ve zprávách, něco mě v něm celkem udivilo. Společně s dalšími politiky okomentoval celou tehdejší situaci s nárůstem koronaviru v ČR, kde nechyběl ani výčet všech komplikací a omezení. Nakonec dodal něco v tom smyslu, ať se občané hlavně nestresují.

Stres je zkrátka všude

To je poněkud zvláštní tvrzení, které je sice myšleno asi dobře, ale chybí mu návod k uskutečnění. Když nyní vidíte a slyšíte všechny ty zprávy týkající se velkého počtu nakažených osob, úmrtí u nás i ve světě a možných ekonomických dopadů, které prozatím nevypadají moc růžově… A k tomu započítejme i častý strach o své blízké, kteří jsou již starší či nějak nemocní. Jak to tedy provést, aby se člověk vyhnul stresu?

Možná i Vás také napadá spousta otázek. Lze se vůbec nějak vyhnout stresu? Pokud ne, pak jak se tedy nestresovat, abychom neoslabovali svoji imunitu, kterou nyní všichni tolik potřebujeme?

Jak posílit imunitu a nezbláznit se?

Teď trochu s nadsázkou…

Všichni víme, že pro dobrou imunitu je důležitá správná strava. Podle odborníků na výživu je ideální co nejčerstvější ovoce a zelenina. No, ale chodit nyní pravidelně do obchodu, je dost rizikové. Když už se tam tedy vydáte, máte velkou šanci zažít stresovou situaci v jednom ze dvou následujících případů.

V menších obchůdcích na vesnicích Vám možná po „náletu“ starších spoluobčanů nic moc s vitamíny, a zvláště ve slevě, ani nezbyde. Ve větších městech pak zase musíte poměrně často stát dlouhé fronty k pokladnám a je tady stres jak vyšitý!

Možná by pomohly i nějaké doplňky stravy, ale v lékárnách to vypadá podobně. Nehledě na to, že jsem byla svědkem incidentu, kdy jeden pán nechtěl dodržovat rozestupy a ve stresu pak byl celý zástup čekajících, protože na sebe všichni řvali.

Praktikovat otužování na balkóně se zapomenutou rouškou může zase stresovou reakci způsobit třeba Vašim sousedům. Ti konfliktní ji mohou rozšířit i na policii ČR a stres se k Vám vrátí jako bumerang.

Co tedy pomůže?

Existuje ale jedno skvělé řešení, pro které nemusíte nikam chodit a můžete ho „užívat“ třeba i při šití roušek. Je jím Váš DECH.

Pomocí jednoduchých dechových technik (což je doloženo i vědecky) lze totiž ovlivnit Váš nervový systém tak, aby byl schopen se lépe vypořádat se stresem. Poté dojde zcela přirozeně ke zlepšení stavu imunity. Ale i když se cítíte stále unavení a bez energie, pak Vám pouhá změna dechu může přinést vitalitu a nové nadšení do života.

Příručka jako pomocník

Rozhodla jsem se tedy sepsat nějaké informace o tom, jak působí stres na náš imunitní systém. Pro snadnější představu jsem vše doplnila i praktickými příklady. Na závěr jsem vybrala čtyři zcela jednoduché cviky, které mi pomáhají nalézt klid. Ten nyní potřebuji zvláště při výchově svého dítěte, které je řádně tvrdohlavé (na návštěvách se však většinou projevuje jako andílek 😊). Zkrátka dítě jako nejlepší učitel…

A to, že fungují, mi potvrdilo i nejbližší okolí. Již párkrát (hlavně překvapivě pro mě) totiž obdivovalo můj klid ve vyhrocených rodičovských situacích. Ale od přírody nejsem nijak velký „kliďas“. Nicméně věřím, že změna je možná. Jen je to potřeba postupně zkoušet a nevzdávat se při prvních nezdarech. Takže na tom stále pracuji…

Pokud se chcete také přidat a toto téma Vás zajímá, pak odkaz na příručku naleznete ZDE.

Martina Závišková
Mojí profesí je probouzet v lidech zájem o vnímání vlastních pohybových návyků a rozkrývat příčiny jejich zdravotních potíží prostřednictvím pozorování těla, pohybu a emocí. Jsem fyzioterapeut a pracuji také jako certifikovaný lektor jógy. Ve své bakalářské a diplomové práci jsem se věnovala psychosomatickým souvislostem v pohybovém aparátu a od té doby mě toto téma nepřestává fascinovat. Více informací o mně zjistíte zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.