Zdá se Vám také, že když už padáte pod tíhou povinností, starostí a řešením nejrůznějších mezilidských konfliktů, mnohem snáze onemocníte? A zvláště pak, pokud se sejde více problémů současně?
Nedostatek spánku, nepravidelné a nevhodné stravování i změny počasí tento výsledný efekt často umocní.
Nemoc se ale nemusí objevit hned. Někdy je potřeba obtížné životní období nějak ustát, takže naše tělo funguje dál. Jenže v nouzovém režimu. Jakmile je možné tento na sebe vyvíjený tlak povolit, obvykle přichází i nemoc. Rezervy jsou vyčerpány a je nutná regenerace.
Veledůležitou úlohu na našem zdraví má právě imunitní systém. Jsou ale i jisté faktory, které jeho fungování narušují. Mezi ně patří již výše zmiňovaný stres. Ten totiž často snižuje imunitní odpověď organismu. Zvláště chronický stres vede ke zvýšené náchylnosti k infekci.
Situace a věci, které vyvolávají stres, se u každého člověka mohou značně lišit. Proto nebývá jednoduché slovně popsat, co vše může stres zahrnovat. Zpravidla si jej můžete ale představit jako stav napětí a nadlimitní zátěže.
Na tuto situaci přirozeně reaguje i naše tělo, které je jakoby v pohotovosti. Zrychlí se dech, krev se přesunuje z trávícího systému do svalů a vyplaví se i příslušné hormony, který připravují organismus k akci.
Je tedy jasné, že pokud se nacházíme ve stresové situaci, tak i když se budeme dopovat vitamíny, naše tělo je nedokáže efektivně využít. Má totiž oslabeny trávící funkce. A ani náš spánek i následná regenerace nemůže být v tomto stavu plně efektivní.
Některé stresory ze života jen tak jednoduše nevymažeme a ani se jim nevyhneme. Můžeme ale přenastavit náš nervový systém do „pohodovějšího režimu“. Ideální je začít právě tam, kde se stres projevuje i na vědomé úrovni. Totiž v našem dechu!
Dýchání probíhá z velké části zcela automaticky. Nemusíme tedy přemýšlet nad tím, kdy se máme nadechnout. Zároveň ale můžeme vědomě ovlivňovat některé složky našeho dechu jako je délka či jeho rychlost.
Když se nám podaří zpomalit dech, dáváme tím tělu informaci, že jsme již v klidu a bezpečném prostředí. Což také bývá obvykle i pravda (zvláště pokud sedíme doma na gauči 😊)… Zdá se, že to největší ohrožení pak přichází často právě v podobě našich myšlenek, které mohou být přirozeně plné různých obav a konfliktních situací, se kterými si zrovna nevíme rady.
Mysl tak může symbolicky představovat místo našeho ohrožení, kdežto tělo pak místo, kde můžeme i díky pozorování a změně dechu nalézt vnitřní klid.
V klidu a bezpečí pak naše tělo může mnohem lépe přepnout z pohotovostního režimu do módu odpočinku a regenerace. Zde se také efektivněji nastartují obranné funkce imunitního systému.
Cílem cvičení je tedy zpomalení dechové frekvence a prodloužení délky výdechu. Existují také určité pozice a cviky, které podporují zklidnění těla tím, že přímo ovlivňují činnost vegetativního nervového systému.
Přesný návod ke cvičení a další informace o stresu, imunitě a dechu můžete najít v příručce, která je dostupná ke stažení ZDE/JAK LÉPE ZVLÁDAT STRES SNADNOU ZMĚNOU VAŠEHO DECHU/.
I nepatrné změny ve způsobu dýchání mohou mít velký dopad na naše zdraví. Ostatně to potvrzují také výpovědi lidí, kterým se podařilo zahnat počínající nemoc právě vhodně zvolenými dechovými technikami.
S respektem k Vám i Vašemu tělu,
Martina