Dva překvapiví spouštěči bolestí hlavy

Pokleslá nálada a pocit, že byste si nejraději svoji hlavu s někým okamžitě vyměnili? Zhoršená koncentrace a nechuť do čehokoliv se pouštět? Bolesti hlavy mají zkrátka mnoho projevů a také mohou mít mnoho různých příčin.

Velmi často souvisí s potížemi v oblasti krční páteře. Vyskytnout se ale mohou i při nedostatku spánku, jídla či pití.

Spouštěčů tak může být celá řada a mezi nimi jsou i takové, které nás někdy dokáží překvapit. Dále uvádím ty, se kterými se čas od času setkávám. A někdy je to trošku i taková detektivka, než se podaří najít toho správného záškodníka…

Zhoršení zraku

Na terapii přichází paní, která si stěžuje na bolesti hlavy trvající přibližně půl roku. Profesí je účetní, takže neustále „zírá“ do počítače či nějakých papírů. Její držení těla už lehce napovídá, kde by mohl být možný problém.

Hlava je totiž výrazně vysunutá dopředu a pokud se snaží na něco v místnosti zaostřit, pak ji vysunuje ještě více. Postupně se tedy dostáváme i k otázce, jestli nosí nějaké brýle.

Tváří se trošku překvapeně, jako když přistihnete malé dítě ujídat zakázané sladkosti. Na malý moment zčervená a pak prozradí, že v práci brýle nosí. Náš rozhovor pokračuje s tím, že už by asi potřebovala nové, protože s nimi zas až tak dobře nevidí a vyšetření u lékaře stále nějak odkládá…

Jak to spolu souvisí?

Dlouhodobé držení hlavy v předsunu totiž vede k přetěžování svalů v záhlaví. Tím dochází ke svalové dysbalanci v oblasti krční páteře a výskytu blokád, které velmi často způsobují právě bolesti hlavy.

Tip pro Vás

Pokud máte podezření, že by se tento problém mohl týkat i Vás, neváhejte se vyšetřit u očního lékaře. S fyzioterapií pak v tomto případě doporučuji začít v okamžiku, jakmile máte a pravidelně i nosíte brýle odpovídající Vašim potřebám. Její efekt je totiž mnohem výraznější a předcházíte tím možným recidivám.

Nadměrné žvýkání žvýkaček

V ordinaci se zjevuje mladá sympatická slečna, kterou rovněž nějakou dobu trápí bolesti hlavy. Je to studentka, takže se ve škole i doma při učení také dost nasedí. Tady se ale jednoznačná příčina hned neukazuje.

Tak se postupně doptávám na další informace k potížím a pak mi to bleskne hlavou! Pokládám otázku, jestli náhodou nežvýká příliš často žvýkačky. Odpovídá, že několik denně, a hodí na mě celkem překvapený výraz…

Jak to spolu souvisí?

Časté žvýkání totiž přetěžuje žvýkací svaly, ze kterých se případná bolest může přenášet až do hlavy. Navíc i asymetrické žvýkání, tj. kousání či žvýkání převažující na jedné straně, může být příčinou blokády temporomandibulárního skloubení („pantů“). Ta rovněž velmi často vede k bolestem hlavy různé intenzity.

Tip pro Vás

Jestliže pravidelně žvýkáte několik žvýkaček denně a trpíte na bolesti hlavy, zkuste je (ideálně) zcela vysadit. Sledujte, jestli ke žvýkání jídla používáte obě strany čelistí přibližně stejně. A pokud Vás pobolívá nějaký zub, tak s návštěvou zubaře moc dlouho neotálejte. Když potíže ani poté neodezní, což bývá častější u chronických stavů, navštivte fyzioterapeuta.

Aspartam?

U klasických žvýkaček pak není radno podceňovat ani výskyt aspartamu. Jedná se totiž o látku, která má poměrně sporné účinky na lidské zdraví. Dle některých studií může dokonce u citlivějších osob vyvolávat také bolesti hlavy.

Takže nezapomínejte na své brýle, ale raději zapomeňte na velké množství žvýkaček.

S respektem k Vám i Vašemu tělu,

Martina

Martina Závišková
Mojí profesí je probouzet v lidech zájem o vnímání vlastních pohybových návyků a rozkrývat příčiny jejich zdravotních potíží prostřednictvím pozorování těla, pohybu a emocí. Jsem fyzioterapeut a pracuji také jako certifikovaný lektor jógy. Ve své bakalářské a diplomové práci jsem se věnovala psychosomatickým souvislostem v pohybovém aparátu a od té doby mě toto téma nepřestává fascinovat. Více informací o mně zjistíte zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.