Na následujících příkladech bych Vám ráda ukázala, jaké existují ne příliš efektivní přístupy k léčbě bolesti nebo i jiných zdravotních potíží ze strany pacienta. A proč právě pacienta? Protože je to do hlavní míry on, tedy my všichni se zdravotními potížemi, kdo rozhoduje o úspěchu léčby.
„Tak mě tady máte a rychle se mnou něco dělejte. To je bolest! To se už nedá vydržet! Celé noci teď vůbec nespím.“ Po těchto slovech ulehá takovýto pacient (často ještě bez vyzvání 😊) na lehátko a očekává zdravotní spásu. Nějaká ta úleva se většinou dostaví. Ale obvykle bývá krátkodobá a vše je nutno opakovat. Fyzioterapeut s celostním přístupem k pacientovi začíná velmi rychle tušit, kde je problém…
Klient v podstatě předává veškerou zodpovědnost za své zdraví terapeutovi. Jako by se svým zdravotním problémem (a tudíž i se svým tělem, kde se potíž projevuje) nechtěl mít nic moc společného. Jako by si nechtěl přiznat, že i on může mít na současném zdravotním stavu svůj podíl.
Terapeut bohužel nemůže pacienta donutit, aby se vyvaroval těm chybám (např. nevhodné držení těla převládající většinu dne, práce v neergonomických podmínkách apod.), které by mohly mít svoji příčinu nebo alespoň podíl na vzniku daného trápení.
„Už 3 měsíce chodím na baňky a masáže. A asi před měsícem mi soused doporučil jednoho pána na akupunkturu. Prý mu moc pomohl od bolesti. U něj jsem byla zatím dvakrát. Kamarádka si zase nedávno pořídila Orbitrek a záda ji už vůbec nebolí! Manžel mi ho nadělil k narozeninám, tak na něm občas taky cvičím! No a jak tudy ulicí chodím do práce, všimla jsem si cedule s nápisem fyzioterapie, tak jsem se sem objednala. Snad něco z toho konečně pomůže!“
Ano, v lepším případě něco skutečně pomůže. Ale pravděpodobně nikdo nebude vědět co a také na jak dlouho. No a po všech uvedených procedurách bude klient ještě hubenější – tedy hlavně po té finanční stránce.
Nebezpečí tohoto přístupu spočívá v tom, že pacient rozbíjí svoji pozornost a tím i energii o mnoho typů terapií. Těžko pak na sobě pociťuje účinky některé konkrétní, když v jednom dnu absolvuje třeba i dvě různé procedury. A co hůř, někdy se účinky doslova bijí. Tak se energie potřebná k regeneraci a uzdravení vytrácí společně s časem a penězi nenávratně pryč.
Tento přístup má ještě jedno úskalí. Každý z nás je jiný. Každý vyžaduje jiný přístup a může mu vyhovovat něco zcela odlišného než doporučuje sousedka, kamarádka či kolega v práci. K cíli mnohdy vede více cest. Je jen na Vás, jakou cestu zvolíte. Musíte jí však věřit. Stejně tak, jako věřit svému terapeutovi. Toto jsou základy úspěšné léčby.
„Už nějakou dobu se šetřím. Nic nekopu na zahradě a opravy v domě jsem také odložil. V práci spíš odpočívám. No a teď ani nesportuji. Vždyť já vlastně vůbec nic nedělám a stále to bolí. Tak proč?“ Nešťastně ze sebe vše vysype pacient a v jeho obličeji se značí jeden velký otazník.
Tak kde je tedy chyba? Skutečně nic neděláte? A co všechny ty pohyby a držení těla, které nás všechny provází celým dnem a dokonce i nocí?!
Je to vůbec to nejčastější, co v životě děláme. A bohužel, většina z nás jede na autopilota, proto si ani neuvědomuje dopad všech pohybových návyků pro své tělo. Nejdříve je totiž potřeba zjistit, co vlastně je v našem držení těla a pohybech potenciálně nebezpečné pro tělo. Teprve potom můžeme pracovat na změně.
„Dobrý den, já si přišel ty rehabilitace spíše jen vyzkoušet. Doktor řekl, že pokud nezaberou, tak mě konečně pošle s tím kolenem na operaci. A to prý už budu mít klid.“ Ano, i s tímto typem pacienta jsem se párkrát setkala. A velmi rychle pochopila, že pokud je velmi pevně přesvědčen o „svém“ řešení, ani terapeutický zázrak nepomůže.
Opět se jedná o pasivní přístup a neznalost či nechuť si připustit, že každý jsme schopni do jisté míry ovlivnit svůj zdravotní stav. A mnohdy se také vyhnout nejrůznějším operacím!
Kdybyste měli zvolit jednoho člověka, který o Vás a Vašem životě ví nejvíce, asi by to nebyl lékař či jiný terapeut. Byli byste to Vy sami! Mnoho informací o sobě, kterých si nyní ani nejste vědomi, máte možnost zjistit pouhým pozorováním svého těla, pohybu a emocí.
Právě tyto informace jsou pak klíčem k pochopení Vašeho současného zdravotního stavu, protože často rozkrývají i příčiny zdravotních či psychických potíží. Čím více toho o sobě víte, tím větší má terapie šance na úspěch. A hlavně! Můžete předcházet opakování nebo vzniku nových obtíží.
S tím vším mohou skvěle pomoci i techniky mindfulness. Jen je potřeba se občas zastavit a stát se pozorovatelem svého těla a jeho pocitů. Začít můžete právě svým dechem nebo pozorováním pozice, ve které se nyní nacházíte.
S respektem k Vám i Vašemu tělu.
Martina